Ni velike vrućine, ni rezultat junskih izbora nisu uspeli da umrtve podeljenu Srbiju – dok vlast punom parom nastoji da skloni kritičare, građani iznenađujuće masovno pokazuju spremnost na otpor nameravanom rudarenju litijuma. Napetost je zastrašujuća. Autorka: Vera Didanović, novinarka Radara Jul 2024. godine
Kako je Aleksandar Vučić postao najveća žrtva atentata na Donalda Trampa i na koji način se ućutkuju „Gebelsovci, klasični paceri, nezavisni sejači mržnje, ološi, kanalizacioni, hejterski, plaćenički ili mrziteljski nastrojeni mediji, ustaše…”
Perverzna inverzija: Permanentna kampanja vlasti protiv kritičara i medija koje ne kontroliše u julu je intenzivirana, uglavnom tako što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavljen kao žrtva zavere, a kritičari kao zaverenici koji mu rade o glavi kako bi zaustavili napredak Srbije za koji je zaslužan. Poseban zamah kampanji dao je atentat na kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa, koji je iskorišćen za teorije o sličnoj ugroženosti srpskog predsednika. Bilo je i više slučajeva jasnog targetiranja konkretnih ličnosti čije su izjave krivo predstavljene kako bi ih bilo moguće optužiti da pozivaju na ubistvo Vučića. Sam Vučić terminom “perverzna inverzija” najbolje je, zapravo, opisao šta se dešava: optužujući kritičare da “Vučiću prete smrću” propagandna mašinerija vlasti odaslala je ozbiljne pretnje po njihovu bezbednost. Širenje straha jedan je od metoda ućutkivanja – ali, pokazalo se, ne baš uvek i potpuno efikasan. Otpor i dalje postoji.
Slučaj Tramp: Nakon atentata na Trampa, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin pozvao je da se pojača Vučićevo obezbeđenje. I Vulin i predsednica Skupštine Ana Brnabić prozvali su medije koji nisu pod kontrolom vlasti da stvaraju atmosferu protiv Vučića, na način na koji je u Americi stvorena protiv Trampa. Kampanju je lansirala na mreži Iks Ana Brnabić koja je “takozvanu elitu“ pozvala da vidi kakve mogu biti posledice mržnje koju, tvrdi, svakodnevno promovišu. „Nikada okidač ne povuku oni koji su inspiratori. Uvek povuku oni koji su mentalno labilniji, ekstremisti, nesnađeni, nepronađeni, sa margina društva – u svojim glavama borci za pravdu“, napisala je Brnabić.
Video protiv N1: Izjednačavanje Trampove i Vučićeve ugroženosti nastavlili su provladini mediji. Tri televizije sa nacionalnim pokrivanjem u svojim programima tokom 16. jula emitovale su manipulativni video nepoznatog autora u kom nezavisne kritičke medije, pre svih televiziju N1, optužuju za dehumanizaciju predsednika Vučića „kako bi se sutra stvorilo opravdanje za neku psihički labilnu osobu, koja bi pokušala da uradi isto što je Tomas Metju Kruks pokušao da uradi Donaldu Trampu“. Isti video podelili su na svojim internet platformama i provladini tabloidi, a Ana Brnabić na konferenciji za novinare ponovila je ono što se u tom spotu čuje, navodeći da to nije targetiranje profesionalnih medija.
Slučaj Škoro: Prethodno je u centru pažnje bio novinar Srđan Škoro koji je na lokalnoj KTV ne baš vešto, pokušao da pozove vlast da ličnim primerom stane iza svoje politike, posebno pominjući predsednika i njegovog sina Danila. „Mislim da bi tu i Vučić i njegov sin i cela ta bulumenta mnogo više mogli da pomognu Majdanpeku i Boru ili, ne daj Bože, ako se bude otvarao taj litijum, da i tamo zapnu svojski i da pokažu svojim primerom da to ništa nije štetno, da se tuširaju uranijumom, pošto nije štetan, ništa nije štetno“, rekao je Škoro. Vlast i njoj odani mediji protumačili su to kao poziv na ubistvo Vučića i njegovog sina, zbog čega je pokrenuta intenzivna kampanja.
Institucije rade: Aktiviralo se i Više javno tužilaštvo, koje je naložilo da se utvrdi da li je bilo ugrožavanja sigurnosti, pretnji i govora mržnje. Ministarstvo informisanja je to pozdravilo, uz osudu Škora i zrenjaninskog KTV-a. Reagovalo je Nezavisno udruženje novinara Srbije, poručivši da je gostovanje Škora „prenaglašeno i prenaduvano“, te je pozvao ministra Dejana Ristića da zaustavi hajku na „KTV“. Zbog kolumne koju je napisao o “slučaju Škoro” meta je postao i novinar Nenad Kulačin. Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je saopštenje u kome se navodi da je novinar Srđan Škoro "pozvao na ubistvo Danila Vučića", zbog čega je Škoro najavio tužbu .
Slučaj Stojković: Sledeća je na tapetu bila Biljana Stojković, kopredsednica stranke Zajedno, čiji je tvit u kome kaže da će Vučiću “narod presuditi” takođe u tabloidima protumačen kao poziv na ubistvo predsednika. U svakoj sudskoj presudi stoji “U ime naroda…” i ne vidim kako to može biti pretnja ubistvom, rekla je, tim povodom, medijima Biljana Stojković, najavivši tužbe protiv tabloida.
Slučaj Skrozza: Novinarka Tamara Skroza Vučića nije ni pomenula, ali je svejedno targetirana kao neko ko poziva na njegovo ubistvo, time što je, govoreći o 5. oktobru 2000, rekla da je sve trebalo drugačije da se završi. Njenu rečenicu - “da smo se probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete” provladini mediji pretvorili su u tvrdnju da je rekla da je “Vučića trebalo ubiti još u noći između 5. i 6. oktobra”. U potpuno istom obliku, izmišljena tvrdnja pojavila se u više provladinih medija, potvrđujući da je reč o orkestriranoj kampanji. Zbog snažnog osećaja ugroženosti, Skrozza je najavila pokretanje tužbi protiv medija koji su pokrenuli hajku protiv nje.
Ministarstvo ne spava: U kampanju protiv Skrozze uključilo se i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, koje je u saopštenju upozorilo na "sve učestalije manifestacije govora mržnje i otvorenog pozivanja na nasilje, i čak i na ubistva neistomišljenika". Kao "najnoviji primer", Ministarstvo je navelo “izjavu novinarke agencije FoNet Tamare Skrozze o dešavanjima 5. oktobra 2000. godine”.
Ana Lalić bez zaštite: Optuženi zbog ugrožavanja bezbednosti novinarke Ane Lalić Hegediš pobegao je iz kućnog pritvora i to mesec dana pre nego što je to, početkom jula, ugrožena novinarka saznala. „Ja sam zbog silnih količina pretnji i njihovih brutalnosti morala da budem relocirana iz Srbije i bila sam skoro dva meseca van zemlje “, rekla je Danasu Ana Lalić. Na povratak u zemlju su se suprug i ona odlučili nakon što su od nadležnih institucija dobili procenu da su bezbedni. Odmah po povratku, međutim, saznali su da je osoba koja im je pretila smrću i koja je nosila opremu za elektronski nadzor, takozvanu nanogicu – u bekstvu.
Senić protiv novinarke Pištaljke: Protiv novinarke portala "Pištaljka" Snežane Đurić tužbu je podneo Aleksandar Senić, funkcioner Srpske napredne stranke, jedan od direktora Javnog preduzeća Koridori Srbije i član Opštinskog veća u Rači. Senić je tužio istraživačku novinarku „Pištaljke“ zbog tekstova objavljenih na tom portalu i komentara iznetih u emisiji N1, u kojoj je predstavila rezultate svog istraživanja o poslovanju i milionskim transakcijama firmi u vlasništvu maloletnih Senićevih sinova, starih šest i devet godina. U svim do sada podnetim tužbama, kako je saopštila Pištaljka, Senić ne demantuje nijednu činjenicu iznetu u tekstovima, već samo osporava pravo novinara da se bave poreklom njegove imovine. Odbrana novinarke je na pripremnom ročištu u Osnovnom sudu u Topoli odbacila sve navode iz tužbe, a novo ročište zakazano je za 21. oktobar.
Romić protiv Fondacije Slavko Ćuruvija: Fondacija Slavko Ćurvija saopštila je da ju je, posle tužbi bivšeg načelnika beogradskog centra Resora državne bezbednosti Milana Radonjića i Miroslava Kuraka, tužio još jedan od ranije okrivljenih za ubistvo Slavka Ćuruvije, Ratko Romić, koji je takođe oslobođen zbog nedostatka dokaza odlukom Apelacionog suda. Kao i u slučaju Radonjića i Kuraka, tužba se odnosi na saopštenje u kojem je ta Fondacija izrazila neslaganje sa presudom Apelacionog suda. I Romić od Fondacije traži odštetu od 500.000 dinara na ime povrede ugleda i časti. Romić je bio optužen za ubistvo Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine. Fondacija Slavko Ćuruvija istakla je da, uprkos pritiscima, njena misija ostaje ista – insistiranje na pravdi za ubijene novinare, ali i sve medijske radnike koji zbog svog rada trpe nasilje, pretnje i pritiske.
Tabloidi o kritičkim medijima: Pet prorežimskih tabloida na svojim portalima tokom 2023. godine objavilo najmanje 628 tekstova koji negativno predstavljaju kritičke medije ili novinare, a mediji Junajted grupe su najčešće na njihovom udaru. Osim što objavljuju takve tekstove, tabloidi često prenose napade koji dolaze od visokih državnih funkcionera i drugih ličnosti sa političke i javne scene, a potom njihovu retoriku nastavljaju kroz svoje tekstove, navodi se u izveštaju Fondacije "Slavko Ćuruvija". U izveštaju se navodi i da je čak 77 od tih 628 tekstova o tvitovima ili javnim nastupima Ane Brnabić u kojima se ona negativno odnosi prema medijima. „Gebelsovci, klasični paceri, nezavisni sejači mržnje, ološi, kanalizacioni, hejterski, plaćenički ili mrziteljski nastrojeni mediji, ustaše… Oni koji „vole da pucaju u vlast”, „izjednačavaju dželate i žrtve opravdavajući ranjenu srpsku decu“ i „ništa im nije sveto“ – samo su neki primeri kako su provladini tabloidi pisali o kritičkim medijima u 2023.
Montirani izveštaji hrvatskog RTL-a: Portal Informer dva dana zaredom objavljivao je tekstove koji govore o hvalospevima sa hrvatske televizije RTL o iskopavanju litijuma u Srbiji. Ti hvalospevi međutim postoje samo u manipulativno isečenim video-snimcima koji su prvi put objavljeni na X profilu „Detektor laži”. U oba snimka isečena je svaka reč sa hrvatske televizije koja govori o negativnim stranama iskopavanja litijuma, objavilo je Raskrikavanje, uz detaljan opis Informerove manipulacije. X profil „Detektor laži” svakodnevno objavljuje sadržaje koji veličaju vlast i obračunavaju se sa opozicijom, a koje potom tabloidi često koriste kao povod za kreiranje vesti.
Novi stepen diskriminacije: “Uskraćivanje izjave medijima je apsolutno novi stepen diskriminacije koji ozbiljno narušava priliku medijima da rade svoj posao", rekao je za N1 programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić. On je objasnio da postoji odredba u Zakonu o javnom informisanju i medijima koja zabranjuje diskriminaciju načelno, ali ne postoji ni jedan razrađen mehanizam kako bi se ta diskriminacija sprečila. Transparentnost Srbija (TS) je Ministarstvu informisanja i telekomunikacija dostavila predlog za dopunu nacrta Akcionog plana Medijske strategije za 2024-2025. godinu koji, između ostalog, predviđa izmene zakona kako bi se sprečilo da javni funkcioneri diskriminišu medije.
Oživljavanjem projekta eksploatacije litijuma vlast je oživela bunt u naizgled apatičnom društvu. U borbi protiv volje većine aktivirani su poznati mehanizmi manipulacije, propaganda je besomučna, situacija eksplozivna. Ipak, prioriteti ne trpe zbog uzavrele situacije: želja Ane Brnabić da i dalje živi u luksuznoj dedinjskoj vili, recimo.
Litijum – opasniji po zdravlje ili po vlast? Vlast Aleksandra Vučića odlučila je da, bez javne rasprave, oživi projekat eksploatacije litijuma, kome se prema istraživanju NSPM, protivi većina građana (55 posto). Namera da se krene u rudarenje i intenzivna kampanja uveravanja građana da je kopanje litijuma dobro za Srbiju, izazvala je seriju protestnih skupova širom Srbije. Litijum je postao ključna politička tema i razlog za oštru podelu u društvu koju teško da će ublažiti Vučićeva najava da bi krajem sledeće godine mogao biti organizovan referendum. Važan razlog za nepoverenje je i činjenica da je narodna inicijativa, u okviru koje je prikupljeno 38.000 potpisa za zabranu iskopavanja litijuma i bora, izgubljena nakon što je predata Skupštini. Odgovora šta se s njom desilo, nije bilo ni na julskom zasedanju Parlamenta.
Kupovina podrške: Nakon potpisivanja Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca (dokument su potpisali potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič i ministarka energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović) pojavili su se brojni komentari sa istom suštinom – politički vrh litijumom kupuje prećutnu podršku Zapada za opstanak na vlasti po svaku cenu. Sa takvim procenama uklapaju se i vesti o sve snažnijim pritiscima na kritički orijentisani deo društva, sa posebnim naglaskom na medije koji nisu pod kontrolom vlasti (detaljnije u odeljku MEDIJI).
Uterivanje mišljenja: Vlada Srbije uputila je medijima koji su joj naklonjeni spisak ljudi koji bi trebalo da na dnevnom nivou budu sagovornici u gostovanjima, debatama i okruglim stolovima na temu iskopavanja litijuma, javio je početkom jula N1. U poruci koja je prosleđena urednicima provladinih medija, a u koju je N1 imao uvid, navodi se da te sagovornike, među kojima su profesori Rudarsko-geološkog, Mašinskog i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, ali i Udruženja inženjera rudarstva i geologije Srbije, treba zvati u goste kako bi pričali o pozitivnim efektima rudarenja litijuma. U poruci medijima savetuje se da se o gostovanjima dogovaraju sa osobom koja je istovremeno i konsultant Rio Tinta i da je važno da ta kampanja krene odmah. Dopis je navodno poslat nakon što je Udruženje „Ne damo Jadar“ Vladi predalo zahtev kojim joj je dala rok do od 40 dana (do 10. avgusta) da usvoji zakonsku zabranu geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Republici Srbiji.
Preletači: Uprkos raspoloženju građana koje im ne ide u prilog, naprednjaci će ponovo kontrolisati vlast u opštini Stari Grad zahvaljujući dogovoru sa Markom Bastaćem, liderom grupe građana “Čuvari Starog Grada”, ali i uz pomoć glasova odbornika Narodne stranke i grupe građana Za zeleni Beograd. Lider te grupacije dr Dejan Žujović zbog toga se izvinio građanima, ali se potom preletanje njegovih kolega desilo i na Zvezdari.
Milorad Grčić, snaga lojalnosti: Za novog predsednika Gradske opštine Obrenovac imenovan je Milorad Grčić, nekadašnji v.d. direktora preduzeća „Elektroprivreda Srbije“ (EPS). Zbog katastrofalnog upravljanja EPS-om koji je to preduzeće doveo na ivicu opstanka, presednik Srbije Aleksandar Vučić bio je prinuđen da ga javno kritikuje tokom 2021 (“Mićo, do Nove godine da stabilizuješ sistem, a onda nešto drugo da radiš”). Grčić je nakon toga smenjen, ali se još jednom pokazalo da je kompetentnost potpuno nevažna ako postoji lojalnost: “Mića” je udomljen na poziciji savetnika gradskog menadžera Beograda Miroslava Čučkovića, da bi sada stigao do čelne pozicije Obrenovca.
Samo sud partije: Ne odričem se lako svojih ljudi, otvoreno je, uostalom, rekao Vučić govoreći o “slučaju” Dragane Sotirovski, doskorašnje gradonačelnice Niša, koja se na tom mestu toliko loše pokazala da čak nije ni bila na izbornoj listi na junskim izborima. Vučić je rekao da se protiv nje “vodi jeziva kampanja” i umesto pozivanja na istragu brojnih navoda o njenom nelegalnom poslovanju, pozvao se na – sud partije. „Mi imamo svoje stranačke organe (SNS), oboje smo članovi istog tela. Mi tamo odlučujemo kakvu će ko funkciju da obavlja i u skladu sa tim ćete moći da vidite da svako od nas snosi svoju političku odgovornost. Kod nas se o tome ozbiljno razgovara“, rekao je Vučić.
Ana ne mora da se seli: Nakon što je bivšem predsedniku Tomislavu Nikoliću omogućila da nastavi da živi u državnoj vili na Dedinju i posle izlaska iz politike, naprednjačka vlast našla je način da zadovolji i potrebe Ane Brnabić, bivše premijerke, sada predsednice Skupštine. Vlada Srbije donela je, naime, uredbu prema kojoj “Jovankina vila” više nije rezidencija, već reprezentativna zgrada za boravak predsednika Narodne Skupštine. Vila u Beogradu u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75, poznatija kao „Jovankina vila“, jer je u njoj do smrti živela udovica predsednika SFRJ Josipa Broza Tita, decenijama je propadala. Zbog velikih troškova rekonstrukcije više puta je najavljivana njena prodaja, a onda je neposredno pred izbor Ane Brnabić za premijerku počelo renoviranje, podsetio je N1. Krajem oktobra 2020. vila je dobila status rezidencije u kojoj mogu da stanuju samo premijeri i predsednici države, što je odgovaralo tadašnjim potrebama Ane Brnabić.
Milica ne mora da odgovara: Ministarka za brigu o porodici i demografiju ponudila je ostavku nakon što je razbesnela javnost tvrdnjom da se "20 godina vodi kampanja protiv rađanja dece u Srbiji i da je to deo globalne agende”, kojom je omalovažila žalbe zbog akušerskog nasilja i lošeg stanja u porodilištima. Premijer Miloš Vučević rekao je da ne vidi razloga za ostavku, a ministarka je javnost pokušala da uveri da su njene izjave “istrgnute” iz konteksta, iako postoji snimak njenog gostovanja na TV Prva tokom koga je govorila o stanju u porodilištima. To gostovanje trebalo je, zapravo, da posluži za “peglanje” prethodnog ministarkinog gafa – javnog hvaljenja činjenicom da je porodilištu, koje je tokom snažnog toplotnog talasa radilo bez klima uredjaja, poklonila nekoliko ventilatora. Vest o stanju u porodilištu objavili su nevladini mediji, nakon čega je lično predsednik Aleksandar Vučić “rešio” problem, zahtevajući hitnu nabavku klima uređaja.
Evropska komisija sve vidi: Politički pritisak na pravosuđe i tužilaštvo u Srbiji i dalje je na visokom nivou, navodi se u izveštaju Evropske komisije o vladavini prava u kom se, između ostalog podseća i da je usvajanje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije za period 2023-2028, i pratećeg Akcionog plana i dalje na čekanju. Srbija, kako se navodi, ima pravni okvir za borbu protiv korupcije, ali nedostaci postoje u praksi. Tužilaštvo za organizovani kriminal i dalje nema dovoljno osoblja i postoji rizik od politički motivisanog mešanja u istrage o korupciji na visokom nivou, upozorava se, između ostalog u izveštaju EK. Bezbednost novinara u Srbiji je, kako se dodaje, i dalje izvor zabrinutosti kako rastu pritisci na njih zloupotrebom podnošenja tužbi pred sudovima. U izveštaju se izražava sumnja u nezavisnost REM-a i javnih servisa. EK se osvrće i na rad srpskog parlamenta, posebno ističući njegova ograničenja kada je reč o efikasnosti, autonomiji, transparentnosti, donošenju zakona i nadzoru izvršne vlasti.
…a vidi i GRECO: Srbija je na zadovoljavajući način primenila samo jednu od 24 preporuke Grupe država protiv korupcije (GRECO), iznete u Izveštaju o petom krugu evaluacije, saopštilo je to telo Saveta Evrope. Peti krug evaluacije se odnosi na sprečavanje korupcije i jačanje integriteta u centralnim organima vlasti (najvišim izvršnim funkcijama) i organima za sprovođenje zakona. Na zadovoljavajući način je ispunjena samo preporuka da se što pre ustanovi telo odgovorno za evidentiranje i vrednovanje poklona i da vrednost povremenih poklona koje mogu da zadrže policijski službenici bude znatno smanjena.
Savet kao siroče: Nijedna Vlada Srbije - od osnivanja Saveta za borbu protiv korupcije do danas - nije razmatrala izveštaje Saveta, već je svaki kritički osvrt Saveta na određene pojave u društvu, koje bi imale štetne i koruptivne posledice, smatrala kao suprotstavljanje njoj samoj, navodi se u Izveštaju o fenomenima sistemske korupcije. „U svom radu Savet je nailazio na brojne prepreke i probleme, počevši od toga da mnoge državne institucije nisu dostavljale traženu dokumentaciju, pa čak ni po rešenjima i nalogu Poverenika za informacije od javnog značaja. Za takvo nepoštovanje Saveta i Poverenika za informacije od javnog značaja očito su institucije nalazile uporište u stavu Vlade prema Savetu“, konstatuje Savet. Savet nije tokom svog dugogodišnjeg rada uskraćen samo za dokumentaciju koja je predmet analize, već je sve vreme radio u nepotpunom sastavu. Nekoliko istaknutih članova Saveta je preminulo, neki su napustili Savet, a izbor novih članova godinama ostaje nerešen i pored upornog predlaganja od strane Saveta.
Irina Tereh, strah i trepet: Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije odbilo je zahtev državljanki Rusije Irini Tereh za odobrenje privremenog boravka u Srbiji. Irina Tereh koja sa suprugom i sinom živi u Banji Koviljači od 2019. godine tražila je odobrenje privremenog boravka u Srbiji po osnovu spajanja porodice – sa maloletnim sinom Markom koji ima boravišnu dozvolu na tri godine. U rešenju Policijske uprave u Šapcu od 4. jula, koje je Tereh objavila, piše da se odobrenje prviremenog boravka odbija jer to zahtevaju razlozi zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana, ali se ne navode razlozi zbog kojih policija smatra da je Irina Tereh bezbednosni rizik za Srbiju. "Kako je moguće da nam je posle pet godina legalnog boravka i rada uskraćena mogućnost življenja i rada", napisala je Irina Tereh uz konstataciju da će sada svo troje morati da napuste Srbiju. Porodici Tereh krajem prošle godine ukinuta je boravišna dozvola sa obrazloženjem nadležnih da u Srbiji predstavljaju bezbednosni rizik. Od leta 2023. Srbija je počela da uskraćuje gostoprimstvo Rusima, posebno antiratnim aktivistima.
Opasni Musić: Granična policija Srbije zabranila je ulazak u zemlju Nedimu Musiću, mladom aktivisti iz BIH, uz obrazloženje da je pretnja po sigurnost, ali nije rečeno zbog čega. "Inspektori na granici su me ispitivali sat vremena. U lijepom, opuštenom razgovoru sam im objasnio čim se mi u 'Karton revoluciji' bavimo – promocijom suživota, mira, borbom protiv nacionalizma i korupcije. Rekli su mi 'Bravo, svaka čast!' i - zabranili ulazak u Srbiju", rekao je Musić za Radio Slobodna Evropa. Musić je Ambasadi Srbije predao žalbu na tu odluku. "Karton revolucija" je platforma, kako se navodi na njihovom zvaničnom sajtu, koja okuplja mlade koji ukazuju na neke od negativnih pojava u BiH društvu.
Vučićeve optužbe: Prethodno su, početkom meseca, članovi Karton- revolucije saopštili da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio aktivistu pokreta da je vodio demonstracije, ali da tih demonstracija – nije bilo. Predstavnik tog pokreta Adi Selman govorio je na protestu protiv iskopavanja litijuma u Loznici 28. juna. Nakon toga, kako tvrde, prorežimski mediji objavili su neistinu da je Selman optužio Srbiju za genocid te da je organizator određenih protesta za rezoluciju o Srebrenici. „Navedena praksa je nastavljena i od strane samog predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je u gostovanju na jutarnjem programu Televizije Prva izjavio sljedeće: ‘Doveli mi Adija Selmana ili Amija Selmana, kako god hoćete, iz Tuzle koji je vodio demonstracije za rezoluciju o genocidu u Srebrenici, da mi objašnjava da ja trebam da budem protiv toga, kao što je trebalo da budemo za Rezoluciju o genocidu'“, navodi se u saopštenju Karton revolucije u kome se dodaje da Adi Selman nikada nije organizovao demonstranice za rezoluciju o genocidu u Srebrenici, te da im nije poznato da su ikada takve demonstracije i održane.
Svašta može biti povod za nasilje – pa i potreba za zastrašivanjem politički nepodobnih. Ponekad je dovoljna i samo pretnja koja podseća na ranije slučajeve “vaspitnog” batinanja. Ali ne uvek – otpor i dalje postoji.
Red batina, red pretnji: Policija je prvo negirala, ali je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić pokrenuo postupak protiv dvojice policajaca iz Guče, koje je Radovan Đenadić iz tog mesta optužio za torturu. Đenadić tvrdi da su ga dvojica policajaca izvela sa proslave rođenja deteta sa društvom u kafiću, odveli van grada i dva sata maltretirali i tukli, o čemu svedoče i povrede. Kaže i da nije reč o nikakvom ličnom obračunu, jer ih nije poznavao. Policijska uprava iz Čačka je prvobitno negirala Đenadićeve optužbe. Prema njihovom saopštenju, Đenadić je doveden u prostorije Policijske stanice Lučani, „uz upotrebu sredstava prinude“ i sa njim je obavljen razgovor u svojstvu građanina, zbog navodne brze vožnje motorom. S obzirom na to da je imao vidne povrede, policajci su ga pitali kako su nastale na šta se on prema navodima u tom saopštenju izjasnio da ih je zadobio ličnom nepažnjom. Ministar Dačić potom je izjavio da su dvojica policajaca suspendovana i da je pokrenut disciplinski postupak za teške povrede službene dužnosti.
Napad na porodicu islamske veroispovesti: Član Islamske zajednice napadnut je u Novom Sadu fizički i verbalno dok je bio u društvu svoje supruge i dve ćerke, saopštilo je Muftijstvo novosadsko. „Dvojica napadača su uz psovke muslimanskih najvećih svetinja – Kur’ana, islama, hidžaba, s obzirom na to da su njegova supruga i starija ćerka odevene po islamskim propisima, razjareno nasrnuli na porodicu, a onda svojim autom udarili u parkirani automobil porodice i vidno ga oštetili“, navodi se u saopštenju u kome se zahteva od državnih organa da što pre izgrednike privedu licu pravde, kako bi se poslala poruka “da su svi građani ove države, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, zaštićeni i sigurni”. Policijska uprava u Novom Sadu potom je saopštila da je raspisala potragu za osobom koja je napala romsku porodicu islamske veroispovesti. U saopštenju se navodi da je uviđajna ekipa obavila uviđaj nakon incidenta, te da je osnovni javni tužilac delo okvalifikovao kao „nasilničko ponašanje“.
“Principi” protiv Zelenovića: Nebojša Zelenović, kopredsednik stranke Zajedno, rekao je za Nova.rs, povodom snimka sa protesta protiv litijuma u Šapcu, gde se vidi da ga nekoliko momaka u crnim majicama teraju iz mase, da je reč o pripadnicima navijačke grupe Principi, koja je “poslata iz Beograda da bi rasturila demonstracije”. On je dodao da je na društvenim mrežama označio njihova imena i dodao da je jedan od tih momaka napao novinara FoNeta na jednom od ranijih protesta.
Plakati protiv protesta: Napad na Zelenovića nije jedini vid zastrašivanja građana koji se protive rudarenju litijuma. Dan uoči protesta građana u Aranđelovcu u tom gradu osvanuli su plakati koje potpisuje Konzervativni pokret Naši i "skreću pažnju" građanima na lažne ekologe koji, kako piše, ne protestuju zbog litijuma nego im je to izgovor kako bi nasilno došli na vlast. „Antisrpska opozicija koja ne može na legalan i legitiman način da pobedi na izborima, pokušava da preko protesta protiv litijuma dođe nasilno na vlast. Lažima, obmanama i izazivanjem panike pokušavaju da građane uvuku u širenje nasilja i haosa, a sve u cilju organizovanja obojene revolucije preko koje žele da unište Srbiju. Lažni ekolozi ne protestuju protiv litijuma, to im je izgovor kako bi nasilno i bez izbora došli na vlast. Ne verujte u laži srbomrzaca i plaćenika kojima je preči lični interes od Srbije“, napisano je na plakatima. Prethodno je predsednik Gradskog odbora opozicione stranke „Novo lice Čačka“ Aleksandar Mitrović rekao je da je tokom noći na ulici ispred njegove porodične kuće, u čačanskom naselju Trbušani, ispisan preteći grafit kojim mu neko poručuje da se ne bavi politikom i litijumom. Grafit je ispisan u toku noći sa tekstom „Ostavi politiku i litijum. Bolje za tebe!“.
Trgovina ljudima u porastu: U Srbiji je u prošloj godini zabeleženo 168 novih prijava trgovine ljudima, što je za 30 više nego 2022. godine, saopštilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozivajući se na podatke vladinog Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima. U izveštaju tog centra navodi se da je formalno identifikovano 66 žrtava trgovine ljudima, što predstavlja povećanje od 6,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Prema tom izveštaju, „većinu identifikovanih žrtava čine žene, čak 72 odsto, što govori o tome da trgovina ljudima ima komponentu rodno zasnovanog nasilja“. „Seksualna eksploatacija po prvi put nije najdominantniji oblik trgovine ljudima. Najučestaliji oblik je bila prinuda na prosjačenje sa udelom od 29,3 odsto, na drugom mestu po učestalosti je radna eksploatacija 22,7 odsto, seksualna eksploatacija se javlja u 20 odsto slučajeva, prinuda na brak u 14,7 odsto, a prinuda na vršenje krivičnih dela u 13,3 odsto slučajeva“, navodi se u izveštaju. Prema podacima ovog centra, procenat dece među žrtvama je značajno porastao u odnosu na prethodne dve godine i iznosi čak 62 odsto.
Fotografije i video materijal: Canva ilustracije, Istinomer
Jul 2024. godine
Specijalno izdanje Istinomera